Perma işlemi nasıl yapılır ?
Perma işlemi nasıl yapılır ?

Perma işlemi nasıl yapılır ?

PERMA NEDİR? 

Perma, saçlara kıvırcık bir görünüm kazandırmak için, kadınların sıklıkla başvurduğu kalıcı bir şekillendirme yöntemidir. Perma yönteminde, kuaförlerce, bir takım kimyasal uygulamalar sonrası saçın doğal şekli, seçilen dalga boyutu ile değiştirilir ve standart saç şekillendirme yöntemlerine göre çok daha kalıcı bir saç formu elde edilir.

Perma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Perma saç işlemi doğru uygulandığı takdirde son derece tatmin edici bir görüntü elde etmenize yardımcı olurken, yanlış bir uygulama ile saçlarınızın ciddi oranda zarar görmesine hatta ve hatta saçlarınızı kaybetmenize bile neden olabilmektedir. 

Perma uygulamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur doğru bir kuaförün tercih edilmesidir. Çünkü temelde kimyasal bir takım işlemleri içeren perma işlemi her saç tipine uygun olmayabilir. Bunun yanı sıra, saç yapınız permaya uygun olsa bile eğer, uygulamaya hâkim olmayan bir kişi tarafından uygulanıyorsa, aynı risk yine söz konusu olacaktır. 

Perma işlemi yapılacak saçların uygulama öncesinde, boya işlemi görmemiş olması gerekir. Kimyasal olan saç boyalarına maruz kalan saçın yapısı ister istemez değişir. Bir de üzerine kimyasal işlemler içeren perma uygulaması yapılırsa saçınız zarar görebilir. 

Perma İşlemi Nasıl Yapılır?

Perma saç işlemi, yapılmadan önce mutlaka kuaförünüzden fikir almalı ve saç yapınıza uygun bir uygulama yöntemi belirlemelisiniz. Saçlarınıza uygulanacak bu işlem kesinlikle tek seferde yapılmamalıdır. Bunun yerine saçlarınız 4 eşit parçaya ayrılarak uygulama yapılabilir. 

Uygulamanın yapılacağı saçın mutlaka temiz olması gerekmektedir. Bu sebeple uygulama öncesi saçlar mutlaka yıkanmalıdır. Saçlar yıkandıktan sonra henüz ıslakken uygulamaya başlanır. 

Uygulama esnasında kullanılan kimyasal madde, saç diplerine değmeden uygulanmalıdır. Kimyasal madde uygulamasının ardından, saçlar perma kâğıdına sarılır ardından, bigudi yardımıyla şekillendirilmek üzere toparlanır. Bigudilerin sarılmasında da yine saç köklerine hiçbir şekilde temas etmemesine özen gösterilmelidir. 

Sarma işleminin ardından, kimyasal ilaç saçta 45 dakika kadar kuaför gözetiminde bekletilir. Perma işleminde yine kimyasal bir uygulama olması nedeniyle bekleme süresi oldukça önemlidir. 15 dakikalık süre sonrasında bigudiler saçta kalarak 2. Kez ilaç uygulaması yapılır ve bu kez 5 dakika süre ile bekletilir. 

Site Bağlantılar

Instagram Resimleri