Ombre Nedir ? Ombre Çeşitleri Nelerdir ?
Ombre Nedir ? Ombre Çeşitleri Nelerdir ?

Ombre Nedir ? Ombre Çeşitleri Nelerdir ?

OMBRE NEDİR?  OMBRE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Son dönemlerin, trend saç uygulamalarından biri olan ombre, mutlaka konusunda uzman olan kuaförlerce yapılmalıdır. Birden fazla ve uyumlu renk tonunun bir arada kullanıldığı ombre saç uygulaması gelişi güzel yapıldığında, saçlarınızın estetik bir görünüm kazanmasını sağlamak yerine keskin renk geçişleri nedeniyle istediğiniz rengi elde edememenize neden olabileceği gibi, saçlarınızın ciddi boyutta hasar görmesine de neden olabilmektedir.
Ombre Nedir?
Ombre sözcüğü Fransızca kökenlidir ve kelime anlamı gölge demektir. Uygulanan farklı renklerdeki boyalr ile saçlar uçlarından diplerine doğru uygun renk geçişleriyle açıktan koyuya doğru boyanarak doğal bir görünüm elde edildiğinden, uygulama ombre yani gölge adı almaktadır.
Ombre uygulamalarında, genellikle saç diplerinde kişinin kendi saç rengi temel alınarak uygulama yapılır ve aşağılara doğru seçilen saç boyalarının tonları açılarak işlem uygulanır. Ombre işlemi yapımı büyük bir dikkat ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir ve diğer saç boyama işlemlerine nazaran daha uzun süre formu bozulmadan kalabilir. Formun bozulmama nedeni, saç diplerinde kişinin saç renginin uygulanmış olmasıdır.
Ombre saç boyama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, saç rengine uygun tonlarla gölgelendirme işleminin yapılması ve renk geçişlerinin uyumlu bir biçimde uygulanmasıdır. Keskin renk geçişleri kesinlikle ve kesinlikle tercih edilmez, kötü bir görüntü oluşmasına neden olur.
Ombre Çeşitleri Nelerdir?
Ombre saç boyama tekniği uygulanırken, geçişlerin olabildiğince doğal durmasını sağlamak amaçlanır. Bu sebeple, saçlara çoklu boyama işlemi gerçekleştirilir. Geçişlerin iyi ayarlanabilmesi için, kesinlikle uzman bir kuaförden destek alınmalıdır.
Sarı Tonlu Ombre:
Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde hemen her kadın tarafından sıklıkla tercih edilen ombre türü olan sarı geçişli renklerin kullanıldığı sarı tonlu ombre, hemen her cilt tonu için uygundur. Saç diplerinin doğal kahve ve ya doğal koyu sarı bırakıldığı ve saç uçlarına doğru renk açma işleminin uygulanarak gölgeleme yapıldığı bu ombre türü son dönemlerin trend uygulamalarından biridir.
Aykırı Renk Ombre Uygulamaları:
Son dönemlerde saç renklerin alışılmışın dışına çıkılarak doğal saç renkleri içerisinde bulunmayan tonlarla yapılan uygulamalardır. Gri, mavi, pembe, mor, turuncu, kırmızı gibi birçok farklı renle uygulama yapılabilir. Saç dipleri doğal saç renginde tutulabilir ya da uygun görülen bir renkle geçiş sağlanabilir.
Tersine Ombre:
Tersine ombre uygulamasında, saçların diplerinde aykırı renkler ya da sarı tonlarında kullanılırken, saç uçları doğal renginde bırakılır ya da koyu bir renge boyanır. Yani standart ombre uygulamasında renk geçişi saç diplerinden uçlara doğru koyudan açığa doğru ilerlerken, tersine uygulamada görünüm tam tersi olarak uygulanılır.

Site Bağlantılar

Instagram Resimleri